HELSINGIN INVALIDIEN YHDISTYS RY

Osoite: Voudintie 6, 00600 Helsinki. Internet-sivut: www.hiy.fi. s-posti: toimisto@hiy.fi,
Toimisto puh. (09) 7206 240, auki ma – pe klo 9 – 16.
Puheenjohtaja Kristiina Karhos 0504635732, s-posti: pj.hiy@hiy.fi, toiminnanjohtaja Pirjo Virtaintorppa puh.09 7206 2415
Sähköposti muotoa etunimi.sukunimi@hiy.fi.

HIY:n ajankohtaista.

Amputoitujen vertaistapaamiset: Voudintie 6, Helsinki, klo 17.30-19.30. 14.1., 11.2., 10.3., 14.4., 12.5.

Digipiste koulutukset, Voudintie 6, Helsinki, klo 14-16.
7.1. Facebook ja tietosuoja sosiaalisessa mediassa.
4.2. Medialukutaito ja valeuutiset.
10.3. Omavero, Omakanta ja muita julkisia palveluita.
14.4. Kuvien siirto laitteesta toiseen.
12.5. Tietotekniikan sanastoa selitettynä
Ilm. digipiste@hiy.fi tai 050 564 8034.

Voudintiellä kokoontuvat ryhmät:

Asahi ma 10-11. Yht. toimisto@hiy.fi tai 09 720 6240. Maalauskerho ma12.30 – 15.30. Boccia ti 13-16. Yht. Paula Talpia 040 514 3395. Omat käsityöt. Ma 15-18. Yht. Anneli Koskinen 040-5959106. Jooga ke 11-12 ja tuolijooga ke 12.15-13.15. Yht. toimisto@hiy.fi tai 097206240. Canasta ke 13-20. Yht. Seija Suominen 040 744 3209. Eläkeläisten kerho to 13-15. Yht.: Tarja Raassina 045 2700 969. Naisten illat Voudintie 6, Helsinki. To 1–2 kertaa kuukaudessa 17.30-19.30. Yht. Riitta Jolanki p. 040 5147526, riitta.s.jolanki@gmail.com 6.2., 27.2., 19.3., 9.4., 7.5., 28.5. Henkilökohtaisten avustajien työnantajat. Joka kuukauden ens. perjantai klo 16.30-18.30. Yht. Heikki Aulio, heikki.aulio@hiy.fi. Äijäjooga ke klo 14-15, Voudintie 6. Yht. toimisto@hiy.fi tai 097206240.

Muualla kokoontuvat liikuntaryhmät:

Nuorten sulkapallokerho, ryhmä on tarkoitettu yli 13-vuotiaille. La 10-12 Ruskeasuon liikuntahalli, Ratsastie 10. Kausimaksu 35 e. Ilm: Anja Kima, anja.kima@welho.com puh. 041 440 5315. Kausi alkaa 11.1. Sporttis-kerho (Alle 12-vuotiaat) ma 18-19. Iiriksen liikuntasali, Marjaniementie 74. Yht. Heikki Majava. heikki.majava@hun.fi . Treenis-urheilu. Yli 12- vuotiaat nuoret. Yht. puh 050 462 3334. Istumalentopallo. Siltakyläntie 7-9 ma 19.30-21 ja to 19-21. Ilm: hiyhelsinki.nimenhuuto.com. Kuntosali to 18–20 Nordenskiöldinkatu 18 B. Ilm. ohjaajalle paikan päällä. Kausi alkaa 9.1. Pyörätuolikoripallo to 18-20 (Nordenskiöldinkatu 18 B), yht. Jarmo Leppänen puh. 040-838 9479. Kausi alkaa 9.1. Pyörätuolirugby ke 18-20 (Nordenskiöldinkatu 18 B). Yht. Tuukka Nisso, puh.050 5299 192, tuukka.nisso@outlook.com. Kausi alkaa 8.1. Pyörätuolisalibandy (Nordenskiöldinkatu 18 B) ma 19-20. Yht. Yhteyshenkilö, Tuomas Riikonen puh. 050 5333 322, tuomas.riikonen@outlook.com. Kausi alkaa 13.1. Sähköpyörätuolisalibandy: M-Team Electric Gladiators , Agronominkatu 26, ti 17-19. Yht. Anna Niemelä, puh 041 504 3243, annaelinaniemela@gmail.com. Helsinki Outsiders: Liikuntamylly (Myllypuro). Ke 16.30-18 ja pe 17-18.30 http://www.sptsalibandy.net. Yht. lajivaliokunta@sptsalibandy.net. Sisäkurling Nordenskiöldinkatu 18 B. Ti 19-21. Yht. Seppo Pihnala 045 3186 266. Kausi alkaa 7.1. Vammaissulkapallo: Ti 19-21Validia Helsinki, Nordenskiöldinkatu 18 B ja la 10-12 Ruskeasuon liikuntahalli, Ratsastie 10. Yht. Anja Kima, anja.kima@welho.com puh. 041 440 5315. Kausi alkaa 7.1. Ammunta: Ilmakivääri- ja pistooliammunta. Yht. Tarmo Kanniainen puh. 050 409 5163, t.kanniainen@gmail.com. 

Muita yhteistyötahoja: Suomen Nuoret Amputoidut ry. (SNA) Tiedustelut: puh. 045 638 0831; info@snary.org  Lisätietoja www.hiy.fi